Zatrudnienie jako opiekun w Niemczech: domy opieki czy opieka domowa?
Praca w opiece w Niemczech. Polscy opiekunowie od wielu lat są przyciągani do niemieckiej branży opiekuńczej. Ze względu na dobre zarobki w tym kraju, szeroki wachlarz możliwości zatrudnienia i korzystne warunki pracy. To wszystko sprawia, że zarówno osoby szukające tymczasowego zatrudnienia (np. pracy na wakacje), jak i sposobu na stały dochód, wybierają pracę w opiece. Podstawowe obowiązki opiekunów są zasadniczo takie same. We wszystkich sytuacjach, choć środowisko pracy, komfort pracowników i kontakt z seniorami mogą się nieznacznie różnić w każdej z nich. Poniżej opisujemy, jak wygląda praca w niemieckich domach opieki i prywatnych domach. Podkreślimy kluczowe różnice między tymi zawodami i doradzimy, który z nich wybrać. Najnowsze oferty pracy dla opiekunów w Niemczech.
Praca w domach opieki w Niemczech
Populacja Niemiec starzeje się. W rezultacie w kraju tym powstało wiele wyspecjalizowanych placówek, które zostały zbudowane z myślą o seniorach. Obiekty te mają na celu zapewnienie seniorom komfortowego środowiska życia. Warto od razu zaznaczyć, że nie każdy opiekun będzie w stanie znaleźć zatrudnienie w placówce opiekuńczej. W przeciwieństwie do polskiego rynku usług opiekuńczych, niemiecki działa na zupełnie innych zasadach. W tych placówkach zatrudniani są wyłącznie doświadczeni opiekunowie osób starszych z komunikatywnym językiem niemieckim. Zacznijmy od obowiązków, za które odpowiedzialni są pracownicy domów opieki w Niemczech. Do ich podstawowych obowiązków należy pomoc starszej osobie w codziennych czynnościach. Mówimy tutaj o jedzeniu i chodzenie, podawaniu leków, zmianie opatrunków oraz mierzeniu ciśnienia krwi i temperatury. Dodatkowo do zadań należy – dbanie o komfort psychiczny i dobre samopoczucie seniora. Ale także planowanie zajęć towarzyskich i doradzanie rodzinie seniora, jak opiekować się krewnym.
Praca w opiece w Niemczech – jak wygląda środowisko pracy w niemieckich domach opieki?
W tym drugim scenariuszu opiekun pracuje, je, śpi i mieszka w tym samym miejscu. W związku z tym utrzymanie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym jest niewątpliwie łatwiejsze dla osób zatrudnionych w wyspecjalizowanych placówkach. Ponadto należy pamiętać, że domy opieki pracują w systemie zmianowym, w dzień i w nocy. W zależności od wielkości placówki, zmiany te mogą być dość wymagające i intensywne. W Niemczech istnieją zarówno placówki dla 20-30 osób starszych, jak i te dla kilkuset osób. Jednak nawet w mniejszych placówkach opiekun zajmuje się wieloma osobami starszymi jednocześnie. W rezultacie nawiązanie więzi emocjonalnej z każdym podopiecznym może być trudniejsze. Ponieważ domy opieki muszą mieć wyjątkowo dobrze zorganizowane środowisko pracy, opiekun podlega ograniczeniom czasowym. W rezultacie podczas porannego obchodu opiekun odwiedza pokój każdego mieszkańca, aby ocenić jego stan zdrowia. Nowe oferty pracy za granicą.
Opieka w domu prywatnym
Obowiązki asystenta osoby starszej zatrudnionego w prywatnym domu są porównywalne do obowiązków asystenta zatrudnionego w placówce opiekuńczej. Jednak z tą różnicą, że jest on odpowiedzialny tylko za jednego seniora, któremu może poświęcić najwięcej czasu. Oprócz wsparcia i pomocy w podstawowych codziennych czynnościach, takich jak mycie, ubieranie się, jedzenie i chodzenie. Opiekunowie są zaangażowani w dotrzymywanie towarzystwa podopiecznemu i planowanie różnych zajęć skupionych wokół jego hobby. Opiekunowie w Niemczech chodzą również z seniorami na wycieczki, np. do lekarza, na spacer, do kina, restauracji czy kawiarni. Stan zdrowia podopiecznego ma bezpośredni wpływ na to, z jakich aktywności korzysta. Opiekun domowy utrzymuje regularną komunikację z członkami rodziny seniora. Informuje ich na bieżąco o stanie jego zdrowia i wszelkich bieżących potrzebach, takich jak te dotyczące żywności lub środków higienicznych. Należy również pamiętać, że zgodnie z niemieckim prawem opiekunowie domowi nie mogą wykonywać procedur medycznych.