Praca rzeźnik za granicą Niemcy
Praca rzeźnik staje się coraz bardziej popularnym zawodem za granicą. Wielu doświadczonych rzeźników decyduje się na wyjazd do Niemiec. W Sieci znajdziemy wiele ofert zatrudnienia w rzeźni w małych niemieckich masarniach. Rynek zagraniczny poszukuje także pomocników w masarniach. Wszystko oczywiście spowodowane jest sytuacją ekonomiczną w Europie. W kraju warunki płacowe są niezłe lecz przez szybki wzrost cen energii, kredytów czy gazu rzesza pracowników poważnie myśli o wyjeździe za granicę. Znajdź pracę w masarni w Niemczech.
Ile zarabia się w rzeźni?
Oferty zatrudnienia w Polsce oscylują w zależności od rejonu Polski w granicach 2500-3000 zł netto. Wszystko zależne jest także czy podejmujemy pracę na akord (tutaj od ilość wybrakowania mięsa) czy jako zwykły etat. Ogromny wpływ na wynagrodzenie ma także doświadczenie. Mający doświadczenie w zawodzie rzeźnik, wie jak szybko rozdzielać mięso a także umiejętnie oddziela zbędne elementy (tłuszcz, skóry). Wysokie stawki dla masarzy proponują kraje skandynawskie. W Szwecji rzeźnik zarobi nawet 8 tysięcy złotych. Jednak koszty utrzymania, mieszkanie czy wyżywienie jest kosztowniejsze niż, np. w Niemczech czy Belgii. Dlatego warto zastanowić się gdzie udać się na „zarobkową emigracje”.
Jak wygląda praca w rzeźni?
Praca w rzeźni nie jest szczególnie trudna ale bardzo specyficzna. Trzeba liczyć się z pracą w chłodni w niskich temperaturach. Dobrze mieć wcześniejsze doświadczenie w pracy z materiałem mięsnym – surowym, nieprzetworzonym czy krwią. Dodatkowo jest to zawód, w którym większość czasu w pracy spędzamy na stojąco i pracując manualnie rękoma. Kolejnym zadaniem pracownika jest ważenie mięsa, nadzór na przyjęciem towaru do ubojni. Dbanie o powierzone narzędzia, czyszczenie miejsca rozbioru czy obróbka mięsa. Transport busem do pracy za granicą.
Jak zostać masarzem?
Jeżeli chcielibyśmy zacząć przygodę w masarni powinniśmy pomyśleć o tym, już na etapie nauki. Kiedyś w naszym kraju było wiele szkół o profilu rzeźniczym. Teraz takie placówki znajdują się w rejonach polski gdzie swoje siedziby mają zakłady mięsne. Przykładem mogą być ostródzkie Morliny. W szkołach o profilu rzemieślniczym można zdać egzamin czeladniczy. Po paru latach praktyki zawodowej można podejść do egzaminu mistrzowskiego. Podobnie jest w innych zawodach rzemieślniczych, takich jak np. szewc czy krawiec.
Praca rzeźnik Holandia
Także w Niderlandach znajdziemy wiele ofert pracy w chłodniach jako masarz czy pomocnik w masarni. Tamtejszy rynek masarski jest jednak specyficzny. Mięso jest paczkowane i sprzedawane. Tutaj wielką umiejętnością będzie umiejętność szybkiego porcjowanie mięsa. Stawki jakie proponuje holenderski pracodawca np. w miejscowości Almere, zaczynają się do 1300€. Praca zaczyna się od wczesnych godzin porannych. Pracodawca zapewnia zakwaterowanie. Coraz częściej jest to praca z dużą ilością możliwych nadgodzin i pracy w weekendy. Wszystko zależne od planowanych dostaw mięsa.